Fehér Ildikó DLA

Fehér Ildikó DLA

tanár
2011/2012.

Fehér Ildikó DLA

Beszédtechnika

Bemutatkozó levél

Mielőtt  megkaptam a színész diplomámat a Színház-és Filmművészeti Főiskolán, magyar-történelem szakos tanárjelölt voltam.

Ezt azért tartom fontosnak leírni, mert a több évtizedes színészi pályafutásom alatt mindig kerestem és meg is teremtettem a lehetőségét annak, hogy pedagógiai ambícióimat kiéljem.

Rendhagyó irodalomórákkal jártam az országot, összekapcsolva a zenét a képzőművészetet és az irodalmat, a számomra legfontosabb művészeti ágakat.

Felnőtteknek szánt önálló estjeimet is az a hiány indukálta, amit mindig éreztem a színészet mellett. Ezekről az ambícióimról tudtak az éppen aktuális színházam vezetői, így jött az első felkérés, hogy tanítsak az akkor induló egyik színházi stúdióban.

Vers- és prózamondás volt a tantárgy, azaz a művészi beszéd.

Elkezdtem tanítani, és tudtam, hogy megtaláltam azt a közeget, ahol én a legjobban érzem magam, tehát a legteljesebben tudom kibontakoztatni a bennem rejlő képességeket.

Nagy örömmel töltött el az érzés, hogy meg tudom fogalmazni, át tudom adni és vissza is kapom, amit én látni és hallani szeretnék a színpadon.

Az a megtiszteltetés ért, hogy Avar István meghívott tanítani a Színház-és Filmművészeti Egyetemre, ahol főként zenés osztályokban dolgoztam.

Boldogan vállaltam a felkérést, hiszen a zene végigkísérte az életemet / a Kecskeméti Kodály Zoltán Ének- Zenei Gimnáziumban érettségiztem /, és alkalmam nyílt, hogy kidolgozzak egy olyan beszédtechnikai gyakorlatsort, amely segítségére van az énektanároknak és a növendékeknek abban, hogy az ének a beszéd természetes folytatása legyen. Továbbra is érdekel a beszédtanítás metodikája, keresem az új utakat, szeretem a speciális gyakorlatokat és a kreatív szövegjátékokat.

Érdekelt a beszédtanítás története is, és megvizsgáltam azt is, hogy a magyar felsőoktatásban van-e és ha igen, milyen a beszédművelés. Ezt választottam doktori disszertációm témájául, melyet 2002-ben Summa cum laude védtem meg.

Hiszek a műveltségben és abban, hogy meg kell találni azt a feladatot, amire az ember született.

Én megtaláltam.